آگهی

آدرس تلگرام سایت عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

صفحه اصلی   ارز دیحنال   آموزش و معرفی   ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

در پست های قبل با نحوه پیدایش پول آشنا شدیم و گفتیم با پیشرفت تکنولوژی، پول به اشکال مختلفی در دسترس بشر قرار گرفت. با گسترش استفاده از اینترنت، شکل جدیدی از پول بین مردم مطرح شد که برای بسیاری از افراد گنگ مبهم و ناشناخته بود که به آن ارز دیجیتال، رمز ارز یا پول رمزنگاری شده که همگی نام های دیگر کریپتوکارنسی در زبان فارسی هستند گفته می شود. از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۹ انقلاب بزرگی در صنعت پول به وجود آمد و هر روز ارزهای جدیدی با قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد ظهور می کند. در این مقاله می خواهیم با زبانی ساده با ارزهای دیجیتال و نحوه کار با آن آشنا کنیم. همچنین با مفاهیم کلید عمومی و خصوصی، نود یا گره، الگوریتم، اجماع، بلاک چین، استخر ماینینگ، کیف پول ارز دیجیتال، صرافی ارز دیجیتال، استیکینگ یا سهام گذاری و ... به طور مختصر آشنا خواهیم شد.

اگر می خواهید از این انقلاب بزرگ جا نمانید با کافه درآمد همراه باشید تا متوجه شوید ارز دیجیتال چیست و چه مفاهیمی را وارد دنیای ما کرده است.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا کریپتو کارنسی شکلی از پول است که به صورت مجازی تولید می شود و جهت مبادله با محدویت های بسیار کمتر می توان از آن استفاده کرد. کریپتو کارنسی از دو واژه crypto به معنی رمزنگاری و currency به معنای ارز تشکیل شده است. رمز ارزها از تمام ویژگی پول های رایج به جز ماهیت فیزیکی برخوردار هستند و از فناوری رمزنگاری جهت ایمن سازی و تایید تراکنش ها استفاده می کنند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین بود که در سال 2008 توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو به جهان معرفی شد که در پستهای بعدی در این رابطه بیشتر خواهیم نوشت.

ارزهای دیجیتال دارای ویژگی های خاصی هستند که تفاوت ها زیادی با پول معمولی ایجاد می کند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از :

1- عدم تمرکز

عدم تمرکز به این معناست که کنترل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار سازمان یا نهاد خاصی نمی باشد.

2- شفافیت

شفافیت بدین معناست که می توان تراکنش های مختلف را رصد و ردیابی کرد.

3- برگشت ناپذیری

اگر به هر دلیلی، دارایی های خود را به آدرسی دیگر ارسال کرده باشد امکان برگشت آن ها وجود ندارد.

4- سرعت و دسترسی

رمزارزها محدودیت های جغرافیایی را از بین برده و تراکنش ها به صورت آنی در بستر بلاکچین منتشر و طی چند دقیقه تایید می شوند.

5- امنیت

استفاده از رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی به امنیت ارزهای دیجیتال کمک می کند و تنها مالک کلید خصوصی می تواند به به دارایی ها دسترسی داشته باشد. در مورد کلید عمومی و خصوصی در ادامه صحبت خواهیم کرد.

6- نیاز نداشتن به مجوز

برای استفاده از ارزهای دیجیتال لازم نیست از جایی مجوز فعالیت دریافت کنید تنها چیزهایی که لازم دارید عبارتند از اینترنت ، کیف پول و ارز دیجیتال

ارز های دیجیتال چگونه کار می کنند؟

برای درک نحوه کار رمز ارزها بهتر است مرور مختصری بر سیستم بانکداری رایج داشته باشیم. در این سیستم برای انجام خدمات مالی به بانک مراجعه می کنید. بانک هویت ما را بررسی، امضای ما را ثبت و یک شماره حساب به ما اختصاص می دهد. هر پولی که به این حساب واریز شود متعلق به ماست و برداشت از آن نیز پس از تایید هویت و موجودی حساب ما از سوی بانک فقط با اجاره و امضای ما انجام می شود. تمام تراکنش های حساب های بانکی در یک دفتر کل ثبت می شود که فقط بانک به آن دسترسی دارد. اما در ارزهای دیجیتال دیگر خبری از بانک ها یا نهاد مرکزی وجود ندارد و همه چیز به صورت خودکار و توسط کدهای برنامه نویسی انجام می شود.

آشنایی با مفاهیم زیر به درک ساختار ارزهای دیجیتال کمک می کند:

عنوان

تعریف
کلید عمومی

آدرسی شبیه به شماره حساب بانکی است که برای دریافت ارزهای دیجیتال، آن را  در اختیار دیگران قرار می دهید.

کلید خصوصی از یک رشته حرف و عدد تشکیل شده و برای انجام عملیات در کیف پول از آن استفاده   می شود. کلید خصوصی شبیه به رمز عبور است و نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید.
امضای دیجیتال
نوعی رمز نگاری است که با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی انجام می شود.

نود یا گره
افراد واجد شرایط در شبکه که وظیفه کنترل ارزهای دیجیتال و موجودی کاربران را به   عهده دارند.

الگوریتم اجماع
مکانیزمی که نودهای شبکه بر سرحالت فعلی بلاک چین توافق دارند.

بلاک چین
زنجیره ای از بلوک هاست که هر بلوک اطلاعاتی از تراکنش ها در داخل خود دارند و با هم مرتبط هستند. در این رابطه در پست های بعد بیشتر خواهیم گفت.

ماینینگ یا استخراج
به عمل تولید کوین جدید در برخی از شبکه ها بلاک چینی گفته می شود در این فرآیند با استفاده از توان پردازشی کامپیوتر خود می توانید معاملات پیچیده ریاضی را حل کنید و مقداری پاداش به صورت رمز ارز دریافت کنید.

استخر ماینینگ
محلی که در آن کاربران توان پردازشی خود را روی هم جمع می کنند تا شانس بیشتری برای یافتن پاسخ معاملات بلاچین داشته باشند این استخر ها پاداش ماین را براساس توان محاسباتی هر فرد بین اعضا تقسیم می کنند.

کیف پول ارز دیجیتال
چیزی شبیه به حساب بانکی است که برای نگهداری، ارسال و دریافت رمز ارزها و همچنین مدیریت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد و به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد. در این رابطه در پست های بعد بیشتر خواهیم گفت.

استیکینگ یا سهام گذاری
به معنی قفل کردن تعدادی توکن در شبکه است که در ازای این کار سودی به کاربر تعلق می گیرد. در این رابطه در پست های بعد بیشتر خواهیم گفت.

صرافی ارز دیجیتال
بازاری است که در آن امکان خرید و فروش رمز ارزها وجود دارد. در این رابطه در پست های بعد بیشتر خواهیم گفت.

مرورگر بلاک چینی یک ابزار جستجو مشابه مرورگرهای اینترنتی است که به کمک آن می توان اطلاعات موجود در یک زنجیره بلوک را جستجو کرد.

ارزهای دیجیتال را از چند منظر می توان دسته بندی کرد.

  • در یک دسته بندی کلی، می توان رمزارزها را به دو گروه بیت کوین و آلتکوین تقسیم کرد. بیت کوین به دلیل پیشگام بودن و ویژگی های خاصی که دارد به نوعی از دیگر رمز ارزها جداست و تمام ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین ایجاد شده اند آلتکوین گفته می شود.

  • در یک دسته بندی دیگر می توان رمز ارزها را به کوین و توکن تقسیم بندی کرد. کوین ها بلاک چین های اختصاصی خود را دارند اما توکن ها رمزارزهایی هستند که روی بلاک چین های دیگر کوین ها راه اندازی می شوند.  در مورد کوین ها و توکن ها در پست های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

  • همچنین رمز ارزها را می توان به استیبل کوین ها ، شت کوین ها یا میم کوین ها ، کوین های حریم خصوصی و ... تقسیم بندی کرد که درباره این موارد در پست های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

بیت کوین ، اتریوم، تتر ، باینننس و ... معروفترین ارزهای دیجیتال هستند و هر روز رمز ارزهای دیجیتال جدیدی مطرح می شوند. 

آیا ارزهای دیجیتال قانونی است؟

شاید این سوال هیچ گاه پاسخ مشخصی نداشته باشد زیرا دیدگاه کشورهای مختلف در این زمینه با هم متفاوت است. همچنین غیر متمرکز بودن رمز ارزها و استفاده از آن ها برای انجام کارهای خلاف قانون نگرانی زیادی را برای دولتمردان ایجاد کرده است. اما با توجه به افزایش محبوبیت و استفاده از رمز ارزها، سازمان های محری قانون، مقامات مالیاتی و ... در سراسر جهان در تلاش هستند آن را درک کنند و در پی قانون گذاری برای آن هستند.  در ایران نیز همین وضعیت برقرار است و هنوز هیچ چارچوب و قانون مشخصی در خصوص استخراج و یا استفاده از رمز ارز ها نداریم.

حال که به طور مختصر با ارزهای دیجیتال آشنا شدید نظرتان در مورد ارزهای دیجیتال چیست؟ و آیا رمز ارزها این قدرت را دارند که پول فیزیکی را کنار بزنند؟ 

لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کسب درآمد ریالی

کسب درآمد ارزی

گالری تصاویر

درباره ما

با سلام در این مکان گرد هم آمده ایم تا نوید بخش و ارائه دهنده راه های کسب درآمد اینترنتی در ایران باشیم. طرفدار هیچ سایت و وبگاهی نیستیم مگر این که به گفته و تعهدات خود پایبند باشد و به یاری شما دوستان عزیز بهترین سایت ها و روش های ممکن جهت کسب درآمد اینترنتی در ایران در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. امیدواریم بتوانیم با هم در جهت کسب درآمد مطلوب از اینترنت قدم برداریم.

طراح قالب:  سایت ستاپ