آگهی

آدرس تلگرام سایت عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

صفحه اصلی   آموزش   مقالات آموزش   بانک و تاریخچه بانکداری

بانک و تاریخچه بانکداری

پس از پیدایش پول رایج و با پیدایش اولین سکه های ضرب شده و ذخیره آن توسط مردم از آنجا که خانه مکان ایده آلی برای انجام این کار نبود نیاز به مکانی بود تا از این پول ها حفظ و حراست کند و معاملات را تا حد امکان بدون جابجایی پول بین اشخاص پردازش و انجام دهد. لذا بانک ها به وجود آمدند. بانک یک سیستم مالی که سپرده ها را از افراد دریافت و در قالب وام به افراد دیگر می دهد. نقش سیستم بانکداری به عنوان یکی از مهم ترین عوامل توسعه پایدار در سیستم پیچیده اقتصادی غیر قابل انکار است . و به عبارتی قلب توسعه اقتصادی به شمار می رود . وظیفه اصلی این سیستم را می توان در مدیریت پول و به عبارت ساده تر در مدیریت اقتصاد کشور خلاصه کرد که البته این وظیفه توسط بانک های مرکزی که توسط دولت ها اداره می شوند انجام می گیرد. بانک ها برای رسیدن به این جایگاه مسیر طولانی را در طول تاریخ طی کرده اند که در این مطلب قصد داریم تا مختصری درباره پیدایش بانک و تاریخچه بانکداری برایتان بگوییم.

واژه بانک در اصل از یک کلمه قدیمی ایتالیایی مشتق شده است که البته این واژه نیز منشا آلمانی دارد. در واقع کلمه بانک را می توان با کلمه Bench یانیمکت زبان انگلیسی مرتبط دانست که خود از منابع مذکور الهام گرفته است. جالب است بدانید یهودیان در آن زمان مبادلات و معاملات مالی خود را بر روی نیمکت هایی انجام می دادند که در میان بازار قرار گرفته بودند. در همان زمان ، یکی از بانکداران دچار ضرر و زیان هنگفتی شد. و مردم ضرر کرده نیمکت او را شکستند که انجام این کار اصلاح ورشکستگی یا Bankruptcy را بین همگان رواج داد!

تاریخچه بانکداری

آشوریان و بابلیان از قدیمی ترین و گروه هایی به حساب می آیند که بانکداری کهن را ابداع کرده اند. مردمان این مناطق برای معاملات خود از نوعی اسناد تجاری استفاده می کرده اند که با چک های امروزی می توان آنها را مقایسه نمود. همچنین بخشی از قانون حمورابی در 18 قرن پیش از میلاد هم به فعالیت های بانکداری آن زمان اختصاص دارد. در مصر و یونان نیز  معابد سپرده مردم را به امانت می گرفتند و به اشخاص دیگر وام می دادند. رومی ها اولین تمدنی بودند که سیستم بانکداری را به صورت موسسه نهادینه نمودند و مدیریت آن را از معابد گرفتند و به بانک های رسمی که تحت حمایت کامل قانون قرارداشتند واگذار نمودند. هر چند با فروپاشی امپراطوری روم این بانک ها از بین رفت اما ایده بانکداری آنها ادامه یافت به ویژه قدرت قانونی برای حمایت از بانک ها مورد استفاده قرار گرفت به این ترتیب بانک ها می توانستند در صورت عدم پرداخت بدهی ها زمین ها را تصاحب کنند. این قدرت ها برای حفظ امنیت و سودآوری بانک ها از اهمیت زیادی برخوردار بودند که دو شرط لازم برای کارآمدی سیستم بانکداری به شمار می رود.

به هر حال نخستین موسسه خصوصی با نام بانک و تحت حمایت دولت در سال 1157 میلادی در شهر ونیز ایتالیا آغاز به کار کرد و فعالیت این بانک تا سال 1797 میلادی یعنی تا زمان حمله فرانسه ادامه داشت و اولین بانک ملی ایجاد شده در اروپا به شمار می رفت. البته بنا بر شواهد مشهورترین بانک ایتالیایی بانک مدیسی بود که در سال 1397 میلادی تاسیس شد و تا سال 1494 فعالیت می کرد.

با انقلاب صنعتی و رشد تجاری نقش بانک ها در تامین نقدینگی جهت نیازهای تولید کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار گردید. و تا پایان قرن 17 میلادی دولت ها با توجه به نقش ها بانک ها در بودجه اولین بانک های مرکزی را برای ساماندهی و کنترل سیستم بانکداری ایجاد نمودند و بعد از آن بود که اولین مقررات دولتی در این خصوص تدوین گردید. موفقیت این روش در شهرهای لندن و آمستردام باعث گردید که این سیستم بانکداری جدید به دیگر نقاط اروپا گسترش یابد.

با پیدایش اینترنت و گستره استفاده از آن در بین مردم باعث گردید که بانک ها هم خود را با این فناوری جدید هماهنگ کرده و بسیاری از وظایف خود را به این فناوری بسپارند که به آن بانکداری الکترونیک گفته می شود و هر روز به دایره خدمات آن افزوده می شود و امروزه مردم می توانند بدون حضور در بانک بسیاری از نیازهای خود را از طریق اپلیکیشن های بانکی و اینترنت از جمله انتقال پول، افتتاح حساب بانکی، پرداخت قبوض و قسط های وام ، صدور کارت و... برطرف نمایند.

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کسب درآمد ریالی

کسب درآمد ارزی

گالری تصاویر

درباره ما

با سلام در این مکان گرد هم آمده ایم تا نوید بخش و ارائه دهنده راه های کسب درآمد اینترنتی در ایران باشیم. طرفدار هیچ سایت و وبگاهی نیستیم مگر این که به گفته و تعهدات خود پایبند باشد و به یاری شما دوستان عزیز بهترین سایت ها و روش های ممکن جهت کسب درآمد اینترنتی در ایران در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. امیدواریم بتوانیم با هم در جهت کسب درآمد مطلوب از اینترنت قدم برداریم.

طراح قالب:  سایت ستاپ