آگهی

آدرس تلگرام سایت عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

مطالب پیشنهادی

صفحه اصلی   بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین از ترکیب دو کلمه بلاک و چین به معنی زنجیره ایجاد گردیده است که به آن زنجیره بلوکی نیز گفته می‌شود ، مفهومی است که بعد از ظهور ارز‌های دیجیتال به وجود آمد و یک فناوری برای ثبت و ضبط داده‌ها به حساب می‌‍‌آید. و باعث می‌شود امنیت داده‌ها تضمین شده و امکان دستکاری و تغییر در داده‌ها به حداقل برسد. یکی از ویژگی‌های اصلی فناوری بلاک‌چین این است که کار ذخیره و ثبت داده‌ها بدون مدیر و سازمان مرکزی امکان‌پذیر است و توسط کاربران شبکه تایید شده و به آن اضافه می‌شود. در این فناوری هر یک از بلاک‌ها در ساختار بلاک‌چین شامل اطلاعات تراکنش‌ها در شبکه است و برای اتصال بلاک‌‎ها به یکدیگر از توابع ریاضی به‌‎نام هش استفاده می‌شود. استفاده از از این ساختار کمک می‌کند که در صورت تغییر اطلاعات یک بلاک، تمامی اطلاعات بعد از آن نامعتبر باشد.

کاربرد‌های فناوری بلاک‌چین در دنیای واقعی آن قدر زیاد و جذاب است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و بی‌تردید یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های قرن بیست‌ویکم به شمار می‌رود. طبیعتاً آشنایی با این فناوری و نحوه بکارگیری موثر آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و ما در این مطلب به بررسی کامل فناوری بلاک‌چین پرداخته و مزایا و معایب آن را بازگو کرده، درباره انواع بلاک‌چین صحبت کرده و درباره سیر تکاملی آن توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید مفهوم بلاک‌چین نه بعد از پیدایش بیتکوین بلکه اولین بار توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا در سال 1991 میلادی معرفی شد و به تدریج جای خود را بین پایگاه داده‌های سراسر دنیا باز کرد و مالکان کسب و کارهای دیجیتال به فکر استفاده از این فناوری در جهت پیشرفت امور خود افتادند اما از سال 2008 به بعد بود که بلاک‌چین اهمیت واقعی خود را پیدا کرد زمانی که فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو که به آن مغز متفکر فناوری بلاک‌چین نیز می‌گویند، بیت‌کوین را به جهان معرفی کرد. 

سه دلیل اصلی برای رشد فناوری بلاک‌چین وجود دارد:

 1. افزایش قدرت پردازش دیجیتال
 2. رشد سریع جرایم سایبری
 3. ظهور ارزهای دیجیتال

مزایای اصلی شبکه بلاک چین

 1. شفافیت
 2. امنیت پیشرفته
 3. غیرمتمرکز بودن
 4. دفتر کل توزیع شده
 5. مکانیسم اجماع
 6. تسویه سریع واریزها

شفافیت و تغییرناپذیری

مکانیسم فناوری بلاک‌چین به گونه‌ای است که وقتی بلاک‌های جدیدی به دفتر کل اضافه می‌شوند دیگر کسی نمی‌تواند به عقب برگرداند و آن را دستکاری، حذف و ویرایش کند.

امنیت پیشرفته

با توجه به ساختار شبکه بلاک‌چین برای حفاظت از داده‌ها از دو نوع لایه امنیتی استفاده می‌کند : کلید عمومی و خصوصی

غیرمتمرکز بودن

این ویژگی به این معنی است که هیچ نهادی آن را کنترل نمی‌کند و توسط گروهی از رایانه‌ها که به آن نود گفته می‌شود مدیریت می‌شود.

دفتر کل توزیع شده

بلاک‌چین یک دفتر کل عمومی است که اطلاعاتی درباره تراکنش‌ها ارائه می‌دهد و هیچ چیز از کسی پنهان نمی‌ماند و همه کاربران در ذخیره اطلاعات نقش دارند و از جزئیات آن اطلاع دارند.

مکانیسم اجماع

به زبان ساده اجماع نوعی فرایند تصمیم‌گیری برای نود‌های شبکه است و مانند سیستم رای گیری عمل می‌کند به این صورت که اکثریت پیروز می‌شود و اقلیت باید از آن حمایت کند. مهم‌ترین الگوریتم‌های اجماع اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) هستند. اجماع تضمین می‌کند اکثریت با تصمیم گرفته شده موافقند و این خودش باعث ایجاد اعتماد می‌شود.

تسویه سریع واریزها

بر خلاف سیستم سنتی که گاهی نقل و انتقالات بانکی که گاهی تا چند روز زمان می‌برد بلاک‌چین مخصوصا‌ در واریز‌های برون مرزی خیلی سریع‌تر عمل می‌کند و از یک دقیقه تا نهایتا 6 ساعت تراکنش انجام می‌شود.

معایب اصلی شبکه بلاک‌چین

 1. هزینه بالای فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین
 2. نرخ TPS پایین (تراکنش بر ثانیه)
 3. فعالیت‌های غیرقانونی

هزینه بالای فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین

بلاک‌چین می‌تواند در هزینه‌های تراکنش‌ها صرفه‌جویی کند اما این فناوری توان محاسباتی زیادی برای اعتبارسنجی تراکنش در سیستم اثبات کار شبکه بیت‌کوین مصرف می‌کند که این توان محاسباتی انرژی زیادی مصرف میکند.

نرخ TPS (میزان تراکنش در ثانیه) ‍پایین

هر چند سرعت تسویه تراکنش‌ها در این فناوری بسیار سریع تر از بانکداری سنتی است اما تعداد تراکنشهایی که این شبکه در ثانیه میتواند پردازش کند بسیار کم تر از شبکههایی مانند پیپال و ویزا است. در شبکه بیت کوین حداقل ۱۰ دقیقه زمان نیاز است تا بلاک جدید ساخته شود. با این حال تعداد تراکنشها در ثانیه شبکه بلاکچین فقط ۷ تا است. اتریوم هم اوضاع بهتری ندارد زیرا آن هم به ۱۴ تراکنش میرسد در حالی که این مقدار در شبکه ویزا ۶۵۰۰۰ تراکنش است.

فعالیتهای غیر قانونی 

هر چند که این فناوری از امکان هک شدن کاربران جلوگیری می کند اما نمی توان از بستری که این شبکه برای فعالیت غیرقانونی ایجاد میکند غافل شد. در سالهایی که بلاکچین رشد و توسعه یافته است موارد متعددی از  دارک وب و فعالیت مجرمانه گزارش شده است. برای مثال مجرمان با استفاده از مرورگر تور کالاهای غیرقانونی خرید و فروش می کنند و پول آن‌ را با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت می‌کنند. 

بلاک‌چین‌ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

۱- بلاک‌چین عمومی

۲- بلاک‌چین خصوصی

۳- بلاک‌چین هیبریدی

۴- بلاک‌چین کنسرسیومی

بلاک‌چین عمومی

بلاک‌چین‌های عمومی نیاز به مجوز ندارد و مشارکت در آن‌ها برای همه افراد امکان‌پذیر است. هیچ مرجع واحدی آن را کنترل نمی‌کند و کاملاْ غیرمتمرکز است. این بلاک‌چین برای معامله و استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین مناسب است.

بلاک‌چین خصوصی

این بلاک‌چین توسط یک سازمان و یا یک گروه کنترل می‌شود. آن‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند چه کسی وارد سیستم شود و به داده‌ها دسترسی داشته باشد. گروه کنترل در صورت لزوم می‌توانند به عقب برگردند و بلاک‌ها را تغییر دهند. ریپل یکی از نمونه‌های بلاک‌چین خصوصی است.

لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کسب درآمد ریالی

کسب درآمد ارزی

گالری تصاویر

درباره ما

با سلام در این مکان گرد هم آمده ایم تا نوید بخش و ارائه دهنده راه های کسب درآمد اینترنتی در ایران باشیم. طرفدار هیچ سایت و وبگاهی نیستیم مگر این که به گفته و تعهدات خود پایبند باشد و به یاری شما دوستان عزیز بهترین سایت ها و روش های ممکن جهت کسب درآمد اینترنتی در ایران در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. امیدواریم بتوانیم با هم در جهت کسب درآمد مطلوب از اینترنت قدم برداریم.

طراح قالب:  سایت ستاپ